Forum Językon Strona Główna   Językon
Forum lingwistyczne
 


Forum Językon Strona Główna -> Angielski (English) -> Prosze o przetłumaczenie tesktu !
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
  Post Prosze o przetłumaczenie tesktu ! - Wysłany: Sob 8:43, 19 Maj 2007  
Morfeusz
Gość







szukam kogoś kto przetłumaczyłby mi tekst. Ja nie znam zbyt dobrze angielskiego. a musze to mieć na poniedziałek Sad

Prosze o pomoc

Tu tekst ( 2 str. A4) :

Lipnica Murowana

1. Rynek

Lipnica Murowana została założona przez króla Władysława Łokietka. Prawa Miejskie nadano jej w roku 1326. Była ona miastem do roku 1934, w tym to toku utraciła ona prawa miejskie i do dnia dzisiejszego jest wioską. Pierwszy człon nazwy Lipnicy pochodzi od osady Lipnik, drugi zaś –Murowana, od murów obronnych którymi otoczył Lipnicę Kazimierz Wielki syn Władysława Łokietka. Przez rynek po przekątnej biegł niegdyś trakt polsko-węgierski, którego przez Lipnicę wiodły dwie bramy : krakowska i sądecka. Traktatem tym jechała królowa Jadwiga z Węgier na Wawel. Na rynku znajduje się również pomnik bł. Szymona z Lipnicy powstały w roku 1913. Nieopodal znajduje się Szkółka Parafialna do której uczęszczał Kazimierz Brodziński, jest ona wsparta na fragmencie murów otaczających niegdyś Lipnicę. Lipnica zwana jest miastem królewskim, gdyż od początku swego istnienia przechodziła z rąk do rąk królewskich, otrzymując przywileje królewskie nadające jej specjalne prawa. Nasza miejscowość posiada 4 kościoły : 1 nowy , 2 zabytkowe oraz 1 perłę kultury narodowej – Kościół Św. Leonarda

2. Kościół Parafialny pw. Św. Andrzeja Apostoła
Jest to kościół gotycki. Wzniesiony z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, który odpowiednimi dokumentami oddał go do kultu w 1363 r. Pomimo kilku poważnych pożarów (1500, 1655, 1740, 1824) do dziś odznacza się wielkością i powagą. Wewnątrz świątyni wyróżnia się ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Andrzeja - patrona naszej parafii. W południowej kaplicy znajduje się, otoczona wielką czcią gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem , tzw. Piękna Madonna Lipnicka z roku 1373. Oprócz Madonny w kościele znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. Wszystkich zachwyca także rokokowy ołtarz boczny w południowej kaplicy Ukrzyżowania P. Jezusa z 18w. W kościele zachowała się również 14 wieczna chrzcielnica, z której to prawdopodobnie był chrzczony bł. Szymon z Lipnicy.
3. Kościół bł. Szymona

Zbudowany ok. 1636- 1648 na miejscu domu rodzinnego bł. Szymona na długo przed Jego beatyfikacją. Jego fundatorem był Władysław IV. Było to votum za zwycięską bitwę pod Chocimiem. Przy kościele znajduje się studzienka, która ma cudowną moc w leczeniu schorzeń i chorób, szczególnie w leczeniu chorób oczu. W brawie wejściowej są 3 dzwony noszące nazwy : Szymon – środkowy, oraz Urszula i Maria Teresa po bokach. Warto wspomnieć o postaci samego bł. Szymona. Szymon urodził się około 1438-1440 r. w Lipnicy jako syn Anny i Grzegorza. Ukończywszy szkołę parafialną w Lipnicy Murowanej rozpoczął naukę w 1454 roku na Akademii Krakowskiej, którą ukończył zdobywając stopień bakałarza. Po odbyciu nowicjatu u OO. Bernardynów i studiów teologicznych, Szymon otrzymał święcenia kapłańskie. Wspierał duchowo i ratował chorych w czasie zarazy jaka wybuchła w Krakowie. Wkrótce sam zachorował i po pięciu dniach cierpień zmarł 18 lipca 1482 roku. Zaraz po jego śmierci miało miejsce aż 377 cudownych uzdrowień i łask. O jego beatyfikację prosił Jan III Sobieski kiedy modlił się pod grobem przed bitwą pod Wiedniem. Długie zabiegi o formalną beatyfikację doszły do skutku. 24 lutego 1685 roku Innocenty XI ogłosił dekret beatyfikacyjny. Pod koniec 2006 r. papież Benedykt XVI wydał dekret zezwalający na kanonizację, a ostatecznie na Konsystorzu w dniu 23 lutego Ojciec św. wyznaczył datę kanonizacji naszego wielkiego Lipniczanina bł. Szymona z Lipnicy na dzień 3 czerwca 2007 r. Warto także zwrócić uwagę na pomnik króla Władysława Łokietka, znajdujący się przed kościołem który jest darem dla króla od mieszkańców Lipnicy. Jest to jedyny jego pomnik w Polsce. Został on odsłonięty w roku 1998.


4. Kościół św. Leonarda

Najstarszym z istniejących kościołów jest zbudowany w XV wieku gotycki kościół św. Leonarda wykonany z drzewa modrzewiowego bez użycia gwoździ. Kościół ten został zbudowany na miejscu dawnej świątyni pogańskiej w 15w. Dowodem na wiarygodność tego faktu jest belka przedstawiająca bożka pogańskiego, na której jest wspierany główny ołtarz. Nie jest znana dokładna data powstania tego kościoła, gdyż został zbudowany na miejscu poprzedniego kościoła św. Leonarda. Obecny kościół jest odbudowaną kopią. Był to pierwszy kościół w Parafii Lipnickiej ,która swój początek datuje na rok 1141r. Kościół Św. Leonarda jest jedynym w Polsce zabudowy drewnianej obiekt sakralny, na który przez lata istnienia nie naniesiono nic nowego. Jest wciąż taki sam odkąd powstał. Był on jedynie odnawiany i odświeżany. Nasza lipnicka perła została w roku 2003 wpisana na Światową Listę Dziecictwa Kulturowego – UNESCO. Certyfikat wpisania na listę znajduje się wewnątrz kościoła. Wnętrze kościoła zachwyca zabytkami średniowiecznego malarstwa, rzeźby i rzemiosła. Na szczególną uwagę zasługują: Tryptyk z 1500 r. przedstawiający św. Leonarda jako opata w otoczeniu św. Jerzego i św. Wawrzyńca. Na bocznych skrzydłach uwiecznione są sceny z życia opata oraz wyobrażenia świętych. Tryptyki boczne przedstawiają zaś adorację Dzieciątka Jezus oraz sceny z życia św. Mikołaja w czasie uposażania trzech ubogich panien. Niestety, bezcenne tryptyki zostały w 1992 r. skradzione. Odzyskano je, ale ze względów bezpieczeństawa umieszczono w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Stąd też to co dziś widzimy w kościele to tylko kopie oryginalnych dzieł. Polichromie znajdujące się w kościele przedstawiają różnorodne sceny z życia Jezusa. Wielu z was zauważyło z pewnością kamienną płytę na środku kościoła, pod którą znajduje się grób śp. Józefiny i Antoniego Ledóchowskich - rodziców błogosławionej Marii Teresy i świętej Urszuli. Warto zwrócić też uwagę na barokową ambonę z wyobrażeniami czterech Ewangelistów. Atrakcją kościoła jest także pozytyw szkatulny jeden z siedmiu w Polsce tego typu instrumentów. Zachowany w nienaruszalnym stanie, posiadający cynkowe i drewniane piszczałki, przywrócony do sprawności. Muzyka z tego instrumentu jest nagrana na płytach CD. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się stary cmentarz założony w 1711 r., na którym zachowało się wiele cennych nagrobków z XIX w. z elementami vanitas (kościotrupa).
 
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Sob 12:47, 26 Maj 2007  
filo



Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Chorwacja


Chociaż jest zbyt późno.. chciałbym Ci pomóc no ja nie rozumię tak dobrze po polsku Sad


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Forum Językon Strona Główna -> Angielski (English) -> Prosze o przetłumaczenie tesktu ! Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

   
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin